Ako by ste odpovedali , ak by sa vás opýtali , ako víťazstvá a prehry ovplyvnili váš život ?
Možno by ste súhlasili s myšlienkami citátu, ktoré bolo mottom a témou 9. ročníka lit. súťaže :
Vývoj ľudstva nie je reťaz víťazstiev. Aj porážky ovplyvnili dejiny sveta. Dodatočne je vždy ľahké povedať, či niečo malo zmysel, alebo či to bolo naivné, alebo príliš odvážne. Človek nemôže ísť iba do takého boja, o ktorom vopred vie, že ho vyhrá; niektoré zdanlivé neúspechy sa neskôr ukážu ako víťazstvá, pretože uviedli čosi do pohybu.“
Alexander Dubček
Najdôležitejšie a najcennejšie pre hodnotiacu porotu bolo, ako mladí ľudia tému dokážu aplikovať na seba, na svoj život, na vlastné prostredie, v ktorom myslia, cítia a žijú.
Bratislava 21.6. 2016
Do Bratislavy sme odchádzali ešte s otázkou, za akým ocenením vlastne cestujeme. Mali sme pozvánku, nepátrali sme .
S radosťou Vám teraz môžeme oznámiť , že máme v škole žiakov, ktorí dokážu napísať také literárne práce, ktoré sa páčia. Oslavujeme mimoriadny úspech, pretože až tri žiačky z našej školy si vo veľmi sviatočnej atmosfére v Pálfiho(býv. Pálffyho ) paláci prevzali ocenenie z rúk organizátorov Hodžovho novinového článku 2016 (Slovenská akadémia vied , Národné osvetové centrum , Úrad vlády SR). Práca Dominiky Valaštíkovej (9.C) sa páčila natoľko , že ju odmenili prvým umiestnením v zlatom pásme spomedzi 89 príspevkov 13-15 ročných žiakov ZŠ zo Slovenska a Slovákov v zahraničí. Jej práca bola pre porotu natoľko presvedčivá, že sa stala absolútnou víťazkou 9. ročníka (celkovo ocenených bolo 29 ocenených prác v zlatom , striebornom a bronzovom pásme a mimoriadnymi cenami zúčastnených organizáciií). Vynikajúcim úspechom bolo aj strieborné umiestnenie Kristíny Lettrichovej (9.C) a bronzové ôsmačky Dominiky Kováčovej (8.B), pretože ich práce boli porovnávané s tými najlepšími textami žiakov, ktoré zasielali učitelia aj z rôznych kútov vo svete. Okrem vecných cien bolo odmenou aj stretnutie s viacerými významnými a úspešnými ľuďmi, napr. historikom Ivanom Laluhom , priateľom A .Dubčeka. Súťažiaci si vypočuli svoje práce v podaní recitátorov a študentov VŠMU, čo dalo myšlienkam ďalší rozmer. No hlavnou odmenou je aj každá skúsenosť .
Chceme ešte spomenúť, že do súťaže sme posielali zaujímavé texty Patrika Mäsiara(9.A), Alexandry Lettrichovej(8.B) a Silvie A.Roháčikovej(8.A). Chválime ale všetkých žiakov, ktorí dali svoje myšlienky na papier v triednych kolách, pretože skutočnou výhrou je vlastná schopnosť byť tvorivý a iniciatívny .
Mgr. V. Hnilová