Už sme zvyknutí , že v učebni fyziky každý rok vidíme aj rozličné veľmi zaujímavé a nápadité výtvory žiakov, malé vynálezy s využitím veľkej fantázie, prvé pokusy spojiť technológiu a dizajn. Dovoľte, aby sme vám predstavili jednu z vyučovacích hodín fyziky na tému teplota a teplomery:-) :
Na fyzike sa práve učíme o čase a o teplote . Teplota nám udáva , či je teleso horúce alebo studené. Značka teploty je t. Jednotka teploty je ˚C. Poznáme už aj iné jednotky teploty , 1˚F (fahrenheit) a 1 K(kelvin). Na poslednej hodine fyziky nám pani učiteľka rozdala mechanické teplomery. Skúmali sme teplotu vody v odmernom valci. Pani učiteľka nám pomaly do valcov vlievala horúcu vodu . Sledovali sme , ako rýchlo stúpa lieh v teplomeri.Zistené hodnoty sme zapisovali . Na konci hodiny nám p.učiteľka oznámila , že na budúcu hodinu je potrebné priniesť materiál na výrobu teplomera . Jessica Keuschová , 7.A
Projekt TEPLOMER
Našou úlohou bolo , vyrobiť rôzne druhy teplomerov, napr. vonkajší , vnútorný- izbový, vodný , osobný a pod. Na ich výrobu sme si do školy priniesli kartón, farebné papiere, stužku , nožnice a lep. Vystrihli sme si kus kartónu a nalepili na obe strany farebný papier . Cez stred sme si nakreslili stupnicu teplomera podľa toho , aký typ teplomera sme sa rozhodli vyrobiť . Na oboch koncoch kartónového teplomera sme si vyrezali otvory(s tým nám pomohla pani učiteľka) a prevliekli cez ne stužku tak , aby sme ňou mohli pohybovať a „meniť“ teplotu . Časť stužky sme vymaľovali tak , aby znázorňovala farebný stĺpec ortute/liehu v teplomeri . Teplomery sme si vymaľovali a vyzdobili podľa ich zamerania. Paula Stanislavová , Ema Hrivnáková , Darinka Vaclaviková , 7.A
Samuel Dubný. Jozef Lahuta, 7.A : Čo sme sa o teplomeroch naučili?
Vieme, že teplomery podľa použitia rozdeľujeme na izbové, osobné, okenné - vonkajšie , vodné (akvárium, vanička, bazén), laboratórny teplomer, podľa materiálov, napr.kvapalinové - ortuťový (tá je jedovatá ), liehový, teplomery z kovu - bimetalický , podľa spôsobu merania – mechanické, digitálne, vpichové (pôda , mäso a iné potraviny ) a iné.
Správny postup pri meraní : 1. Vyberieme si správny teplomer. 2. Zistíme merací rozsah .3. Zistíme hodnotu najmenšieho dielika .
Žiakom 7. A ďakujeme a v albumoch si pozrite podobné výtvory žiakov 7.B. VH