Pravda víťazí
Vieme si v dnešnej dobe predstaviť situáciu mladého človeka, ktorý sa zapojí do boja za to, čo sa ho možno osobne priamo nedotýka, ale pociťuje nespravodlivosť, pretvárku, klamstvo alebo je svedkom šikanovania? Oplatí sa bojovať za spravodlivosť a pravdu? Akú slobodu a výhodu nám to prinesie? Dokáže už aj mladý človek vnímať prekrútenú pravdu? Vie sa postaviť na stranu pravdy a nespravodlivo obvinených? Alebo stačí čakať, pretože veríme, že pravda nakoniec zvíťazí? Zažili ste už nespravodlivosť? Boli vaše rozhodnutia vždy spravodlivé? Hodnotíme ostatných spravodlivo? Hovoríme pravdu? Dovolíme svojou nečinnosťou, aby víťazilo osobná nenávisť a klamstvo? Stažíme sa stáť na strane pravdy? Nehodnotíme iných častejšie ako seba? Uveríme hocičomu, čo nám ponúkne internet? Overujeme si pravdivosť toho, čo počujeme? Pravda by mala určite zvíťaziť...
Pozývame Vás, siedmaci, ôsmaci, deviataci, napísať svoj názor v novinárskej súťaži Hodžov novinový článok. Vyjadriť sa môžete akýmkoľvek žánrom, nielen úvahou. Tešíme sa na Vaše práce.
Motto a téma 18.ročníka HNČ je: Ako pravda a sloboda kráčajú ruka v ruke
Bližšie informácie Vás sprostredkujú Vaše pani učiteľky slovenčiny, ale téma je blízka aj iným vyučovacím predmetom.Veríme, že sa opäť niekomu z Vás poradí získať ocenenie aj v Bratislave.
TERMÍN ŠKOLSKÉHO KOLA: najneskôr 8. 5.2025 (Deň víťazstva nad fašizmom, symbolicky, pretože nikto z nás nechce, aby sa táto história opakovala. )
Prečítajte si ešte príbeh človeka, ktorého život sa skončil predčasne a jeho príbehom je inšpirovaná tohtoročná téma:
Milan Mareček, častejšie známy ako Milo Mareček (1923, Myjava – 1945, Nové Mesto nad Váhom), bol mladý slovenský študent a talentovaný básnik. Pochádzal z Myjavy, z regiónu M. R. Štefánika, po ktorom ho rodičia aj pomenovali. Hral divadlo, uverejňoval básne, venoval sa záľubám – šachu a viedol miestne evanjelické združenie. Chudobný pôvod ho priviedol namiesto ďalšieho štúdia k práci. Lásky k literatúre a básňam sa však nevzdal. Nadchnutý myšlienkami antifašizmu sa zapojil r. 1944 do ilegálnej činnosti. Pôsobil v regióne v skupine Za ideál, neskôr v čase Slovenského národného povstania v oddiele Hurban 2.čs.partizánskej brigády. Vo februári 1945 bol počas protipartizánskych akcií zajatý v Cetune. Vyšetrovaný bol vo vyšetrovni Gestapa v Novom Meste nad Váhom. Po vypočúvaní bol na miestnom židovskom cintoríne zastrelený spoločne s ďalšími spolubojovníkmi.
Autor výroku súťažnej témy 18. ročníka a osobnosť tohtoročného Hodžovho novinového článku, zastupuje celý rad ďalších mladých zanietených básnikov – naturistov, ktorých v ich tvorbe spájala revolučná myšlienka a aj rovnaký tragický osud. Sú kolektívnym hrdinom doby, kedy sa slová sloboda a pravda dostávali do konfliktu s podstatou totality.
Milo Mareček sa ešte za života rozlúčil básňou, ktorá sa stala zároveň jeho epitafom:
Zapadne do tmy,
zabudnú ho všetci.
Povedia niekoľko pálčivých smutných rečí,
ba na pomníku padlých snáď
bude i jeho meno stáť:
Mareček Milo
Citovane z: Diela mladých zabitých básnikov zozbieral Ondrej Sliacky. Pozri: SLIACKY, Ondrej: Odpusťte, mamička…Bratislava: Mladé letá, 1974, s.109.
Mgr. V. Hnilová