V jarných mesiacoch sme v rámci prírodovedného krúžku s pani učiteľkou robili pre nás nové a veľmi zaujímavé aktivity.
Ihneď ako sa oteplilo, využili sme príležitosť a na školskom dvore sme vo vynovenom altánku (za čo patrí veľká vďaka vyučujúcim techniky a žiakom školy, ktorí sa na ňom podieľali) robili analýzu pôdy. Vzorky sme odobrali z viacerých častí školského pozemku. Použili sme prenosnú sadu na analýzu vody a pôdy, ktorá je vhodná na prácu v teréne. V pôde sme zisťovali obsah rôznych látok, ako sú dusitany, dusičnany, fosforečnany, amoniak. Určili sme pH pôdy. Síce ešte nemáme chémiu a nevieme o zložení týchto látok, ale povedali sme si o tom, aký vplyv má ich prítomnosť vo veľkom množstve na pestované rastliny i na zdravie človeka.
Na nasledujúcich stretnutiach prírodovedného krúžku sme sa už cítili ako naozajstní vedci. Skúmali sme, ako sa počas chemických reakcií mení teplota reakčnej zmesi. A to nielen teplomerom, kde sme si zapisovali nameranú teplotu, ale využili sme aj senzory, ktoré naša škola získala v projekte „Podpora digitálnej transformácie vzdelávania Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu“.
Keďže nás práca so senzormi nadchla, ihneď na ďalšom stretnutí sme využili senzor na meranie pH. Už vieme, že je to stupnica, ktorá udáva kyslosť a zásaditosť rôznych látok. Doteraz sme zisťovali pH rôznych roztokov indikátormi vo forme roztokov alebo indikátorových papierikoch. Mali sme pripravených desať vzoriek látok, ktoré bežne nájdeme v domácnosti. Zisťovali sme ich pH pomocou zmeny zafarbenia pH papierika a následne senzormi. Samozrejme, meranie pomocou senzorov bolo presnejšie, keďže senzor meria s presnosťou na stotiny. Zistili sme, koľko kyslých roztokov máme v domácnosti a používame ich pri príprave jedál. Naopak, čistiace prostriedky mali skôr zásadité hodnoty pH. Na záver sme si ešte senzorom odmerali pH nápoja, ktorý sme mali v ten deň na desiatu. A veru výsledky nás prekvapili...
Posledné májové stretnutie sme išli opäť bádať do terénu resp. blízkeho kúpeľného parku. Senzormi na teplotu a pH sme zisťovali teplotu a pH vody v potoku, fontáne, kúpeľnom prameni či v kaluži na chodníku. A záver: Teplota sa pohybovala od 11°C v potoku po 41°C - liečivý prameň. Voda vo fontáne a v potoku bola mierne zásaditá a ostatné vzorky mierne kyslé.
CE+ členovia prírodovedného krúžku zo 6.A+6.D